Лактулоза кристали

Лактулоза не зустрічається у природі.
Це продукт ізомеризації із лактози (галактоглюкози), натурального компонента молока.

Лактулоза виробляється безпосередньо з лактози і є джерелом енергії для бактерій товстої кишки. Стимулює зростання бактерій, таких як біфідобактерії та молочнокислі бактерії.

Лактулоза складається з однієї молекули галактози та однієї молекули фруктози, сполучених b-глікозидним зв’язком. Міжнародна непатентована назва лактулози — 4-0-b-галактопіранозіл-D-фруктоза. Брутто-формула: C 12 H 22 O 11 . Молекулярна маса = 342,3

Лактулоза порошок виготовляється з молочного цукру (лактози). Зміст лактулози-99%.

Властивості:
Колір – блідо-жовтий; смак – солодкий; рН – 3,0-7,0; температура деструкції > 225°С
Щільність – 1,3 гр/смЗ.

У 2016 році кристалічна лактулоза набула самоствердженого статусу «загальновизнано як безпечний» (GRAS). У ході комплексного огляду аспектів безпеки споживання кристалів лактулози в умовах використання як харчового інгредієнта незалежна група експертів заявила, що вона безпечна для різних застосувань у молочних продуктах та напоях, включаючи напої з харчовими добавками, поживні батончики та харчові добавки.

Лактулоза виконує в організмі 3 важливі функції:

• Пребіотична функція
• Функція осмотичного проносного
• Зниження рівня аміаку в крові

  • ПРЕБІОТИК

Не гідролізується травними ферментами, вільно досягає товстої кишки, де і стимулюють ріст нормофлори.

Лактулоза – це синтетичний дисахарид, який виготовляється з молочної сироватки.
У людини немає ферментів, які б здатні гидролизовать його. У цьому весь секрет лактулози, що ця речовина проходить шлунково-кишковий тракт і досягає товстої кишки, житла біфідобактерій і лактобацил, без змін.

Стимулює зростання власної корисної мікрофлори, яка адгезована на епітелії кишечника.

Лактулоза є сильним стимулятором життєдіяльності біфідобактерій, сприяючи їхньому бурхливому розмноженню. Лактулоза потрапляє у товстий кишечник у незмінному вигляді. У товстій кишці під дією специфічної мікрофлори лактулоза гідролізується з утворенням органічних кислот. Основним метаболітом лактулози є молочна кислота, крім того, серед метаболітів лактулози виділяють мурашину та оцтову кислоту. Зміна кислотності в товстій кишці пригнічує ріст і розвиток гнильної, хвороботворної мікрофлори.

  • ОСМОТИЧНЕ ПРОНОСНЕ

Лактулоза має помірний осмотичний (і відповідно проносний) ефект. Під впливом ферментів бактерій вона розпадається на низькомолекулярні кислоти. В результаті підвищується осмотичний тиск, збільшується приплив рідини в кишку і, отже, збільшується об’єм калу, його консистенція стає більш рихлою та полегшується випорожнення кишечника.

  • ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ АМІАКУ В КРОВІ

Кисле середовище, що створюється в товстій кишці при бактеріальному метаболізмі лактулози, пригнічує процеси гниття в товстій кишці і пригнічує утворення аміаку. Крім того, в кислому середовищі велика частина аміаку знаходиться в іонізованій формі (NH4+) і погано всмоктується в кров, тоді як лужне середовище підвищує утворення неіонізованої, ліпофільної і, відповідно, краще всмоктується форми аміаку NH3. Тим самим дія лактулоз призводить до зниження рівня аміаку та інших токсичних продуктів гниття білків у крові.